Schody
ABC Budowania 2020
9-16 minut
W nowoczesnych domach schody służą nie tylko do komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Dzięki wyszukanej stylistyce mogą również stanowić ozdobę np. salonu.
Kiedy zaplanować schody?
Zależy to od technologii ich wykonania. Najpopularniejszy wariant - schody żelbetowe - wylewa się w deskowaniu na etapie stanu surowego. Biegi gotowe wykonane z drewna, stali czy szkła montuje się natomiast w trakcie wykańczania wnętrz.
Jakie są wymagania dotyczące schodów?
Najważniejsze jest to, by schody nie były zbyt strome. Ich nachylenie musi być mniejsze niż 45º, optymalny kąt to 30-35º. Zgodnie z przepisami wysokość stopni nie może przekraczać 19 cm, równocześnie suma podwójnej wysokości stopnia i jego szerokości musi wynosić od 60 do 65 cm. W praktyce oznacza to, że głębokość to przynajmniej 22 cm, bo:
2 × 19 cm + 22 cm = 60 cm.
Jednak wygodna wysokość to nie więcej niż 17 cm i głębokość przynajmniej 25 cm. Z pozoru różnica centymetra czy dwóch wydaje się niewielka, ale w codziennym użytkowaniu naprawdę się ją odczuwa. Szerokość biegu nie może być mniejsza niż 80 cm. To minimum, aby schody były komfortowe w użytkowaniu, powinny mieć 100-120 cm sz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze