Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
ABC Budowania 2020
49-60 minut
Odnawialne źródła energii to jeden z najgorętszych tematów w budownictwie. Na korzystanie z darmowej energii z otoczenia decyduje się coraz więcej inwestorów.
Pompa ciepła, czyli…?
Zadaniem pompy ciepła jest zasilanie w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to bazuje na darmowej energii, zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym.
O instalacji pompy ciepła warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Pozwoli to nie tylko na wybór najlepszej lokalizacji urządzenia i zasobników c.w.u, ale także na optymalny dobór parametrów ogrzewania.
Zasada działania pompy ciepła.
Jakie źródło dolne?
Pompa może czerpać ciepło z takich źródeł, jak:
grunt - ziemia, zasilana promieniowaniem słonecznym, jest ogromnym akumulatorem energii cieplnej. Można ja pozyskać na różne sposoby. Najtańszym rozwiązaniem jest gruntowy kolektor poziomy, czyli zakopane zazwyczaj na głębokości ok. 1,5 m wężownice z rur wypełnionych niezamarzającym wodnym roztworem glikolu etylowego lub propylowego. Płyn ten, krążąc w rurach, odbiera ciepło z gruntu, a następnie przez wymiennik ci...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze