Instalacje elektryczne
ABC Budowania 2020
38-48 minut
Co prawda planowanie i wykonanie domowej instalacji elektrycznej jest zadaniem dla fachowca, ale na każdym etapie powinien on konsultować się z inwestorem. Współpraca jest niezbędna, bo to właściciel domu decyduje o liczbie i rozmieszczeniu rozmaitych urządzeń elektrycznych. Od tego zależy kształt całej instalacji.
Przyłącze docelowe czy budowlane?
Przyłącze może być wykonane jako docelowe lub budowlane, zwane prowizorką. Jeżeli na działce nie ma żadnego budynku, choćby gospodarczego, przyłącze będzie wykonane jako budowlane, co wiąże się z wyższymi opłatami za energię elektryczną (tzw. prąd budowlany). Jednak przyłącze budowlane warto od razu wykonać tak, aby w przyszłości mogło posłużyć za docelowe (docelowa lokalizacja licznika i odpowiednio grube przewody). Wówczas po zakończeniu budowy wystarczy podpisać nową umowę, a żadne zmiany techniczne w przyłączu nie będą potrzebne.
Jakie przyłącze do sieci?
Pierwszym krokiem inwestora związanym z domową instalacją elektryczną jest zaplanowanie przyłączenia działki do sieci elektrycznej. Bez dostępu do elektryczności trudno prowadzić prace budowlane. Z wnioskiem do lokalnego zakładu energetycznego o przyłączenie do sieci powinno się wystąpić jak najwcześniej. To dlatego, że procedury mogą trwać nawet kilka miesięcy.
Sporządzenie projektu przyłąc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze