Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od jesieni 2017 r.
ABC Budowania 2020
2-3 minuty
Taras: narożny, podniesiony na wys. 62 cm, pow. 50 m2; legary z drewna świerkowego ułożone na betonowych stopach. Nawierzchnia - olejowane, ryflowane deski z modrzewia syberyjskiego o gr. 27 mm i szer. 142 mm. Zadaszenie - stałe, pełne; konstrukcja i balustrady z kantówki modrzewiowej; balustrada o wys. 1 m, poręcz z kantówki 16 cm; dach pokryty gontem bitumicznym. Położenie - przy bocznej i tylnej ścianie domu, przy salonie i kuchni, skierowany na południe.
Decyzja: najbardziej lubimy z mężem naturalne materiały, dlatego taras jest z drewna. Kupiliśmy modrzew syberyjski ze względu na jego trwałość i wygląd. Na podłogę przeznaczyliśmy deski ryflowane, bo są antypoślizgowe i się nie paczą, ponadto regularny rysunek wgłębień mi się podoba. W projekcie gotowym taras wyglądał inaczej i nie był zadaszony. Dopasowałam go do naszych potrzeb i jest teraz narożny - chciałam móc wypoczywać też z tyłu domu, tam jest zaciszniej. Ma stały i pełny dach, który zaplanowałam by nie zbierać poduch przed deszczem.
W ryflowanych deskach nie widać mocowania wkrętami.
Rady i przestrogi:
- Niepotrzebnie obawialiśmy się cienia w salonie i w kuchni. Pełny dach znajduje się dość wysoko nad podestem, i kiedy promienie słoneczne padają pod ostrzejszym kątem, niż w środku lata, do pomieszczeń wpada dużo światła. W głębi tarasu też zawsze jest przytulnie i jasno, bo elementy z modrzewia podkreśliliśmy olejem. Wcześniej stolarze dwukrotnie zaimpregnowal...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze