Monika i Irek - Czytelnicy Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkują od maja 2019 r.
ABC Budowania 2020
4-5 minut
Dom: murowany, parterowy (ewentualna adaptacja poddasza); powierzchnia 110 m2; kubatura (na razie) 280 m3.
Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła (produkcji polskiej); wydajność 450 m3/h; odzysk ciepła do 93,4 %; modulowany letni by-pass; czujnik wilgotności; energooszczędne wentylatory EC o wysokim sprężu 1000 Pa. Przewody wentylacyjne - o przekroju prostokątnym i szerokości 125-200 mm.
Decyzja: Monika - O korzyściach, płynących z użytkowania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, rozwodził się murarz, który stawiał nasz dom, a jeszcze szerzej - kolega córki, zawodowo zajmujący się montażem takich instalacji. Nie daliśmy się długo przekonywać! Poprosiliśmy go o przygotowanie projektu i wykonanie systemu - zdążyliśmy przed ukończeniem stanu surowego zamkniętego, samą jednostkę centralną dodaliśmy później. Nie wtrącaliśmy się w rozprowadzenie przewodów i dobranie innych elementów, łącznie z centralą, bo się na tym nie znamy. Z kolegą ustaliliśmy jedynie, że umieści ją na poddaszu.
Czerpnię zamontowano na północnej ścianie budynku a wyrzutnię powietrza na południowej.
Rady i przestrogi:
- W poprzednim domu wentylacja działała w sposób grawitacyjny. Od maja 2019 r. przekonujemy się, jak w nowym budynku działa wentylacja z odzyskiem ciepła. Podstawowa różnica polega na tym, że teraz bez uchylania okien mamy w pomieszczeniach świeże, a co najważniejsze - ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze