Sebastian - Czytelnik Budujemy Dom, oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r.
ABC Budowania 2020
4-5 minut
Grunt: niejednorodny, piaszczysty i gliniasty.
Oczyszczalnia ścieków: drenażowa z biologicznymi pakietami rozsączającymi (szwedzka technologia z filtrem biologicznym, materiałem nośnym dla bakterii są 4 pakiety z pofałdowanej geowłókniny). Osadnik gnilny o pojemności 2 m3, przepływ dzienny 0,6 m3/dzień.
Liczba stałych mieszkańców: 3 osoby.
Decyzja: brat żony założył przy domu oczyszczalnię ścieków, porozmawialiśmy z nim o korzyściach i obsłudze, a potem wybraliśmy takie samo rozwiązanie u siebie, w nowym domu. Nowoczesny szwedzki system biologicznego oczyszczania jest prosty - w zbiorniku nie ma pomp napowietrzających i przepychających ścieki, wstępnie oczyszczone spływają przez dren na specjalne pakiety rozsączające. Pakiety ułożone są szeregowo za zbiornikiem i zastępują tradycyjne poletko filtrujące z długimi perforowanymi rurami.
Rady i przestrogi:
- Technologia ta nie przewiduje wsypywania do sedesu, czy umywalki, sproszkowanych bakterii lub tabletek, ponieważ znajdują się one w pakietach drenujących - jak podają opisy techniczne, „moduły zawierają specjalne reduktory biologiczne”. To nam bardzo upraszcza obsługę tego systemu, użytkownicy innych muszą regularnie dozować bakterie. My natomiast mamy zalecenie tylko opróżniania osadnika gnilnego co rok, albo co 2 lata, ale zrobiliśmy to w trzecim roku użytkowania i...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze