Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, oczyszczalnię ścieków użytkują od 2005 r.
ABC Budowania 2020
4-5 minut
Grunt: piaszczysty, przepuszczalny, lokalizacja na górce.
Oczyszczalnia ścieków: biologiczna z osadem czynnym. 8 m za wielokomorowym zbiornikiem (m.in. z komorą napowietrzania, pompą) jest studnia rozprowadzająca oczyszczone ścieki po filtrze piaskowym w gruncie (pod studnią).
Liczba stałych mieszkańców: na początku 10 osób, obecnie mniej.
Decyzja: w naszej miejscowości zabudowa jest rzadka, więc nie opłaca się prowadzić sieci kanalizacyjnej. Kilkanaście lat temu gmina przystąpiła do programu unijnego, propagującego przydomowe oczyszczalnie ścieków i rozpoczęła werbowanie chętnych. Zgłosiliśmy się szybko z kilku powodów. Po pierwsze, dziesięć osób w mig zapełniało szambo i wydawaliśmy dużo na jego wywóz. Po drugie - gmina zaoferowała korzystne dopłaty. Za proponowany model zapłaciliśmy jedną czwartą wyjściowej ceny. Koszt zamortyzował się w rok!
Rady i przestrogi:
- Warunki do montażu takiego urządzenia są u nas idealne - górka i piach. Wykonawca przywiózł ciężarówkami zbiorniki oczyszczalni i kruszywo. Podjechała koparka, w przygotowanym wykopie pracownicy wstawili elementy. Ktoś z domowników głośno zdziwił się, że oczyszczalnia jest tak mała na tak dużą rodzinę. Wtedy kierownik ekipy spojrzał na nasze papiery i natychmiast zarządził wyjęcie zbiornika i dostarczenie znacznie większego. Robotnicy, nie sprawdzając w p...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze