Rubryki stałe

Prace budowlane zagrażające sąsiednim nieruchomościom
Mój dom stoi na wzniesieniu. Sąsiad zaczął stawiać swój dom i wykopy pod fundamenty robi koparką w taki sposób, że grozi to naruszeniem nieruchomości na mojej posesji. Twierdzi on, że skoro uzyskał pozwolenie na budowę, to wolno mu takie prace prowadzić - czy ma rację?
Odbiór robót
Jestem w trakcie wykańczania elewacji nowego domu. Niestety, mimo upominania wykonawców, efekt ich pracy nie jest zadowalający. Co w takiej sytuacji mogę zrobić - nie odebrać robót, nie zapłacić całości kwoty?
Zmiana dłużnika po rozwodzie
Podczas małżeństwa kupiliśmy z mężem dom, który sfinansowaliśmy z kredytu. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu, po którym chciałam zostać w tym domu i samodzielnie spłacać resztę rat. Jak rozwiązać sprawę formalnie?
Kupno nieruchomości od komornika
Zainteresowała mnie możliwość kupna domu od komornika. Jak wygląda taka procedura?
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Uszczelnienie okien szwedzkich
W domu, użytkowanym głównie latem, mam stare okna typu szwedzkiego. Są w dość dobrym stanie i na razie nie planuję ich wymieniać. Przed kolejną zimą chciałbym je jednak uszczelnić, gdyż w niektórych miejscach odczuwam przewiew. Zimą wewnątrz oszklenia pojawia się też rosa. Czy można temu jakoś zapobiec?
Podwieszany sufit schodkowy
Chciałbym w wysokim na 3,5 m pomieszczeniu zbudować schodkowy sufit podwieszany, tworzący 25 cm uskok z krawędziami wygiętymi w łuk. Jak uzyskać taką konstrukcję?
Regulacja ogrzewania w starym domu
Mam problem z ogrzewaniem w niedawno kupionym, kilkunastoletnim domu. Na parterze jest ogrzewanie podłogowe, na piętrze grzejniki ścienne. Czujnik sterujący pracą kotła zamontowano na dole i czasem zdarza się, że kocioł wyłącza się, nawet gdy na górze jest zbyt zimno. W nocy chciałbym ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować?
Wymiana grzejników stalowych na aluminiowe
Wymieniam stare grzejniki żeliwne na aluminiowe i mam pytanie - jak połączyć je w większe zestawy, np. w dużym pokoju potrzebuję 15 żeberek, a w sypialniach 12, gdy w sprzedaży są zestawy po 10 elementów. Czy samodzielnie można odkręcić pojedyncze żeberka i ponownie skręcić? Jak to zrobić?
Zimowa pielęgnacja trawnika
Zeszłoroczna zima pozostawiła mój trawnik w opłakanym stanie. Musiałem zakładać go od nowa! W tym roku chciałbym zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Jak zimą pielęgnować trawnik?
Czas na zimowe cięcie
Odziedziczyłem duży, stary ogród z niewielkim sadem. Mam w nim wiele różnych drzew i krzewów owocowych. Zastanawiam się, czy teraz jest dobry czas na cięcie? Które rośliny można, a które trzeba przycinać zimą?
Zimowe gwiazdy
Z niecierpliwością czekam na kolejny sezon! Nie mogę się już doczekać wiosennego festiwalu kolorów i zapachów kwiatów. Teraz, gdy mój ogród jest w stanie uśpienia, jest trochę nudny. Jakie rośliny mogłabym w nim posadzić, aby przyszłoroczna zima była bardziej kolorowa?
Aktualne stawki wykonawców na podstawie 2178 ankiet z grudnia 2018 r.
Pracownia Analiz Rynku Budowlanego (PARB) systematycznie monitoruje stawki wykonawców na terenie całego kraju. Dane są zbierane w postaci ankiet, wypełnianych przez członków KBD (Klubu Budujących Dom). Wartości skrajnie niskie i skrajnie wysokie są odrzucane.