Magda i Piotr – Członkowie Klubu Budujących Dom, kominek z płaszczem wodnym użytkują od 2006 r.

Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, pow. 132 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych gr. 25 cm i styropianu gr. 10 cm; ogrzewany kotłem na groszek węglowy oraz kominkiem z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym: żeliwny wkład o mocy 15 kW, model turbo. Lokalizacja - w salonie, przy zewnętrznej ścianie. Komin z kanałem dymowym - systemowy, średnicy 200 mm, dodany strażak. Kanał nawiewny - z PVC, najpierw przekrój 100 mm, obecnie 10 mm. Paliwo - wysokokaloryczne drewno drzew liściastych (grab, dąb, brzoza). Kominek używany - przez 5 lat do ogrzewania domu i c.w.u., obecnie - w okresach przejściowych i dla nastroju.

Decyzja: Magda - Kiedy budowaliśmy dom, na naszym terenie dopuszczano tylko palenie paliwami płynnymi i w kominkach. Gaz płynny i olej opałowy uznaliśmy za zbyt drogie, dlatego kupiliśmy wkład z płaszczem wodnym i przejściowo traktowaliśmy jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczeń i c.w.u. Po pięciu latach od przeprowadzki nakazy się zmieniły i

...