Uzdatnianie, kanalizacja, oczyszczalnia lub szambo
Oczyszczaniem wody dla mieszkańców budynków z wodociągiem zajmują się stacje miejskie. Właściciele korzystający z własnej studni muszą sami zadbać o jakość wody płynącej z kranu. Na ogół oznacza to zorganizowanie domowej stacji oczyszczania, poprawiającej jej jakość. Budynki podłączone do kanalizacji nie mają problemów z odprowadzaniem ścieków, pozostałe mogą kierować je do przydomowej oczyszczalni lub szczelnego szamba.
Urządzenie domowej stacji oczyszczania oznacza doposażenie domowej instalacji wodnej w urządzenia poprawiające jakość wody. Ich montaż należy zlecić specjalistycznej firmie, która w zależności od rodzaju zanieczyszczeń (konieczne będą badania składu wody), dobierze odpowiednie filtry.
Odprowadzanie ścieków, również tych powstających podczas procesów płukania filtrów, to druga ważna kwestia.
Jeśli budowany dom znajduje się na terenie skanalizowanym, obowiązkiem właściciela jest podłączenie domowej instalacji do sieci miejskiej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, do wyboru są dwa warianty - wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków lub, jeśli posesja jest zbyt mała albo warunki gruntowe na to nie pozwalają, zakopanie w gruncie szczelnego szamba. Pierwsze rozwiązanie jest nieco droższe inwestycyjnie od drugiego, ale znacznie tańsze w eksploatacji.
Aby woda płynąca z kranu nadawała się do picia musi być odpowiednio oczyszczona. W domach z własną studnią konieczne jest wy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze