Drobne naprawy albo wymiana
Niewielkie usterki orynnowania można naprawić samemu - poprawienie mocowania czy zamalowanie zarysowań na produktach ze stali nie jest zadaniem trudnym. Rynny bardzo zniszczone - przerdzewiałe, pokrzywione - po prostu się wymienia, najczęściej przy okazji układania nowego pokrycia dachowego.
Rynny i rury spustowe mają do spełnienia ważną rolę - odbierając i odprowadzając wodę deszczową, chronią ściany budynku przed zawilgoceniem. Żeby mogły wywiązać się z tego zadania, należy odpowiednio dobrać je do wielkości, kształtu i spadku dachu. Co oczywiste, muszą być drożne.
Dlatego przynajmniej dwa razy w roku, wiosną i na jesieni, powinno się przeprowadzić przegląd orynnowania. Czyści się je wówczas z liści, gałązek, naniesionego przez wiatr piasku, spłukanego z dachu mchu. Takie zanieczyszczenia mogą prawie całkowicie zablokować odpływ wody. Wyczyścić należy również rynny zabezpieczone siatkami ochronnymi, które zatrzymują liście, ale piasku i igliwia już nie. Przy przeglądzie wiosennym sprawdza się, czy zimą nie uszkodził ich zalegający śnieg lub lód. Do usuwania osadów nie należy używać ostrych metalowych narzędzi (szufelek, szpachelek), które mogą porysować powłoki ochronne. Dużo lepsza jest woda pod ciśnieniem, najlepiej z myjki wysokociśnieniowej. Czyszczenie zaczynamy ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze