Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Nowe klimatyzatory PANASONIC ETHEREA VKE
Jednostki Etherea VKE oferują najwyższą klasę energetyczną A+++ oraz lepsze współczynniki SCOP i SEER w porównaniu z poprzednimi modelami. Ponadto wyróżnia je smukła i elegancka konstrukcja.
DXW - okno do dachu płaskiego lub tarasu
Okno do płaskiego dachu DXW oferuje zupełnie nowe możliwości w użytkowaniu dachów płaskich. Zastosowanie tego modelu to znakomite rozwiązanie w zabudowie dachu czy tarasu, pozwalające na uzyskanie idealnie płaskiej powierzchni stropodachu z zachowaniem właściwości okna dachowego.
TITANIA FINESSE - nowa dachówka marki CREATON
TITANIA - najpopularniejszy model ceramiczny z oferty marki Creaton uzupełniono o kolor kasztanowy z powierzchnią glazurowaną FINESSE.
Na zimowy remont – nagrzewnica i osuszacz MASTER
Włoska marka MASTER to lider na rynku kompleksowej kontroli klimatu w zakresie ogrzewania, osuszania, chłodzenia i wentylacji.

Projektujemy

HomeKONCEPT 69
Projekt HomeKONCEPT 69 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w zdrojówkach 8
Projekt Dom w zdrojówkach 8 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w nigellach (G2)
Projekt Dom w nigellach (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Nela
Projekt Nela pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Podpatrujemy i pytamy

Funkcjonalnie jak w pewnej przedwojennej willi
Mariola i Leszek postanowili skopiować z willi, w której kiedyś mieszkali, niektóre bardzo praktyczne rozwiązania. Trzykondygnacyjny budynek, z ciekawą tradycyjną bryłą, zaprojektowali dla nich zaprzyjaźnieni architekci, wybierając technologię murów trójwarstwowych. Powstały nietuzinkowe „cztery kąty”.
Energooszczędny i starannie przemyślany
Robert z wykształcenia jest między innymi budowlańcem, więc przed stawianiem domu dla własnej rodziny najpierw rozważył każdy detal technologiczny i funkcjonalny, wytypował materiały pasujące do budżetu, parametry energooszczędne oraz samodzielnie narysował plan parteru i poddasza. W celu obniżenia kosztów inwestycji, nie stronił od robót wykończeniowych.
Kozy i kominki
Wkłady kominkowe i kozy osiągają wysoką sprawność grzewczą i nie marnują wyprodukowanej energii - jak dzieje się w przypadku otwartego paleniska. Zapytaliśmy kilkoro Czytelników o to, jak oceniają swoje kominki i kozy.
Man icon Lilianna Jampolska
Czesia i Mietek - Czytelnicy Budujemy Dom, kominek z systemem DGP użytkują od 2012 r.
Dom: murowany, trzykondygnacyjny, pow. po rozbudowie 332 m2; ściany trójwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych 28 cm, styropianu 10 cm i cegły klinkierowej; ogrzewany kominkiem z DGP, a także instalacją na gaz z sieci.
Man icon Lilianna Jampolska
Czas ważnych decyzji
Budowa nie zaczyna się wraz z wbiciem pierwszej łopaty. Większość kluczowych decyzji inwestor podejmuje jeszcze przed rozpoczęciem robót - musi znaleźć działkę, wybrać projekt, technologię budowy, źródło ciepła, rodzaj wentylacji... Zadowolenie z efektu końcowego, czyli upragnionego domu, w znacznej mierze zależy od rozstrzygnięć przyjętych na tym etapie.
Man icon Janusz Werner
Szybko pójdzie!
Na tym etapie robót dom rośnie jak na drożdżach. W trzy miesiące da się postawić i przykryć dachem nawet budynek murowany, choć to technologia najbardziej czasochłonna. Dużo dłużej przyjdzie poczekać na dobrego wykonawcę - oczywiście, o ile uda się go znaleźć i uzgodnić satysfakcjonującą obie strony cenę robót.
Man icon Janusz Werner
Ważniejsze niż się wydają
Instalacje to techniczna infrastruktura domu. Nie wzbudzają takich emocji jak wybór kształtu domu czy koloru dachu. Jednak to od nich będzie zależeć wygoda mieszkania w domu, a w niemałym stopniu także koszty jego budowy i utrzymania. Najważniejsze są zaś te decyzje, które w przyszłości trudno już zmienić.
Man icon Jarosław Antkiewicz
W dobrym stylu
Kiedy pozostaje nam już tylko wykończenie wnętrz nowego domu, właściwie mamy z górki. To najprzyjemniejszy etap prac. Warto jednak dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej i możliwych rozwiązaniach, bo producenci proponują dziś wiele nowoczesnych wyrobów do wykańczania ścian i podłóg. Do wyboru są też różne warianty schodów czy drzwi wewnętrznych.
Man icon Małgorzata Kolmus
Czy warto budować energooszczędnie?
Wzrost cen nośników energii, jaki czeka nas w najbliższej przyszłości, niekoniecznie musi przełożyć się na wzrost kosztów utrzymania, szczególnie w nowo realizowanych obiektach. Istnieje wiele sposobów uniknięcia tego zagrożenia. Wzrost jednostkowych cen nośników energii sprawia jednak, że wiele nowych technologii budowlanych staje się opłacalnych, a wznoszenie efektywnych energetycznie budynków jest uzasadnione.
Man icon dr Arkadiusz Węglarz
Bezsmogowe ogrzewanie
Smog to w naszym kraju poważny problem. Mamy wpływ przede wszystkim na tzw. niską emisję, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kotłów w domach jednorodzinnych. Żeby ograniczyć zanieczyszczenie potrzeba jednak nie tylko odpowiednich kotłów, ale również paliw dobrej jakości, właściwego sterowania ogrzewaniem, a nierzadko też docieplenia budynku.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Jak ogrzewać ekologicznie i energooszczędnie?
Poszukując energooszczędnych i ekologicznych systemów grzewczych, nasz wybór powinien paść na pompę ciepła. Dlaczego? Ponieważ energia odnawialna z powietrza oraz gruntu jest darmowa. Warto więc wykorzystać zakumulowane w nich ciepło na potrzeby ogrzewania budynków, a także produkcji ciepłej wody użytkowej.
ArmaComfort AB ArmaComfort AB Alu - redukcja szumu wody i ochrona przed pożarem
ArmaComfort AB i ArmaComfort AB Alu firmy Armacell to wyjątkowe rozwiązania w zakresie ochrony przed hałasem dochodzącym z rur deszczowych oraz kanalizacyjnych. Innowacyjne produkty efektywnie zapobiegają kondesacji pary wodnej, a ponadto nie stanowią zagrożenia w przypadku pożaru i pozwalają na wszechstronne zastosowanie.
Dlaczego warto ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła?
Jedną z najważniejszych decyzji, którą należy podjąć na etapie budowy bądź modernizacji domu jest wybór systemu ogrzewania c.o. i c.w.u. Warto wtedy wybrać urządzenie, które wykorzystuje Odnawialne Źródła Energii (OZE) i przy niskich kosztach ogrzewania zapewni wysoki komfort użytkowania.
Fundamenty
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych posadawiana jest na ławach fundamentowych. Chociaż technologia ta w zasadzie nie zmieniła się od lat, nadal zdarzają się błędy. Przedstawiamy najczęstsze z nich.
Man icon Tomasz Rybarczyk
Ściany i stropy
Budynek złożony jest z wielu elementów, między innymi ze ścian i stropów. To one w dużej mierze wpływają na układ funkcjonalny oraz jego właściwości - zarówno pod względem architektonicznym, konstrukcyjnym jak i fizyki budowli. Błędy popełnione przy wykonywaniu tych elementów mogą mieć poważne konsekwencje.
Man icon Tomasz Rybarczyk
Z miedzi czy plastiku?
W każdym domu potrzebujemy rur do ciepłej i zimnej wody oraz ogrzewania. Niekiedy także do kolektorów słonecznych. W budynkach jednorodzinnych tych ze stali prawie się już nie stosuje. Pozostaje niełatwy wybór pomiędzy miedzią i różnymi tworzywami sztucznymi.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Uzdatnianie, kanalizacja, oczyszczalnia lub szambo
Oczyszczaniem wody dla mieszkańców budynków z wodociągiem zajmują się stacje miejskie. Właściciele korzystający z własnej studni muszą sami zadbać o jakość wody płynącej z kranu. Na ogół oznacza to zorganizowanie domowej stacji oczyszczania, poprawiającej jej jakość. Budynki podłączone do kanalizacji nie mają problemów z odprowadzaniem ścieków, pozostałe mogą kierować je do przydomowej oczyszczalni lub szczelnego szamba.
Man icon Joanna Dąbrowska
Odwadnianie powierzchni - jak bezpiecznie i skutecznie odprowadzić wodę
Do bezpiecznego użytkowania pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci lub czasowe zalewanie, takich jak łazienki lub pomieszczenia położone poniżej poziomu zalewania, niezbędna jest instalacja skutecznie i niezawodnie odprowadzająca wodę z powierzchni posadzki.
Ciche i dokładne odkurzanie
Odkurzacz centralny jest dziś w domach jednorodzinnych standardem. Ma on praktycznie same zalety, a rozprowadzenie instalacji, którą najlepiej wykonać na etapie stanu surowego, z reguły nie kosztuje więcej niż trzy tysiące złotych.
Man icon Tomasz Wojciuk
Co na ściany? 6 najmodniejszych pomysłów
Moda dotyczy każdej dziedziny, również wykańczania wnętrz. Pomysły na nowe ściany można czerpać zewsząd, dopasowując je do swoich potrzeb. Jeśli nie korzystamy z fachowego wsparcia architekta, przyda się własne wyczucie smaku i... umiarkowanie w łączeniu materiałów. Możliwości jest wiele, my przedstawiamy 6 najpopularniejszych i najciekawszych, naszym zdaniem, choć nie wszystkie są nowościami.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ładne i trwałe
Wybierając pokrycie nie kierujmy się wyłącznie jego estetyką i ceną. Weźmy pod uwagę również inne parametry. Niekiedy dachówki okazują się zbyt ciężkie na wzniesioną już więźbę. Innym razem upatrzonego pokrycia nie da się zastosować przy niewielkim spadku połaci.
Man icon Małgorzata Kolmus
Dla wygody i bezpieczeństwa
Jeśli chcemy wyposażyć dom w modny osprzęt elektroinstalacyjny, nie sugerujmy się jedynie jego wyglądem, ale funkcjami, jakie zapewnia. Na czasie są łączniki obsługiwane pilotem lub poprzez zbliżenie dłoni, czy zaawansowane urządzenia do regulacji natężenia światła, temperatury w pomieszczeniach albo obsługi rolet zewnętrznych.
Man icon Małgorzata Kolmus
Wygodnie z zgodnie z trendami
Nowoczesna łazienka to przede wszystkim funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni i minimalizm form i kolorów. Od kilku sezonów niezmiennie modne są odcienie bieli i szarości, beton, kamień i drewno; kabiny prysznicowe bez tradycyjnego brodzika oraz popularna od lat podwieszana ceramika.
Man icon Joanna Dąbrowska
Małe bez formalności
Mała architektura ogrodowa to niewielkie obiekty, zwiększające funkcjonalność otoczenia domu lub je upiększające. Zaliczamy do niej np. posągi, oczka wodne, murowane grille, huśtawki, pergole. Pewne problemy pojawiają się przy klasyfikacji altan. Generalnie, stawiając obiekty małej architektury na terenie prywatnym, nie trzeba załatwiać żadnych formalności.
Man icon Janusz Werner
Własny ogród od podstaw
Marzeniem prawie każdego człowieka jest własny dom z ogrodem. Priorytetem inwestycyjnym jest, oczywiście, wzniesienie budynku, co pochłania większość, o ile nie wszystkie, fundusze przeznaczone na ten cel. Na ogród zwykle brakuje już pieniędzy i jego urządzenie okładane jest na... najbliższą przyszłość. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Man icon Joanna Dąbrowska
Z rzeźbami i żartobliwymi aranżacjami
Prywatne ogrody zazwyczaj odzwierciedlają osobowość właścicieli. W tym widoczne są subtelność, umiłowanie pięknych roślin i artyzm w tworzeniu z nich ozdobnej przestrzeni, lecz jednocześnie spora dawka szelmowskiego humoru, a nawet odrobina kontrolowanego… kiczu. Tu nie wiadomo, jaka jeszcze niespodzianka czeka za rogiem!
Man icon Lilianna Jampolska
Prace budowlane zagrażające sąsiednim nieruchomościom
Mój dom stoi na wzniesieniu. Sąsiad zaczął stawiać swój dom i wykopy pod fundamenty robi koparką w taki sposób, że grozi to naruszeniem nieruchomości na mojej posesji. Twierdzi on, że skoro uzyskał pozwolenie na budowę, to wolno mu takie prace prowadzić - czy ma rację?
Odbiór robót
Jestem w trakcie wykańczania elewacji nowego domu. Niestety, mimo upominania wykonawców, efekt ich pracy nie jest zadowalający. Co w takiej sytuacji mogę zrobić - nie odebrać robót, nie zapłacić całości kwoty?
Zmiana dłużnika po rozwodzie
Podczas małżeństwa kupiliśmy z mężem dom, który sfinansowaliśmy z kredytu. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu, po którym chciałam zostać w tym domu i samodzielnie spłacać resztę rat. Jak rozwiązać sprawę formalnie?
Kupno nieruchomości od komornika
Zainteresowała mnie możliwość kupna domu od komornika. Jak wygląda taka procedura?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT