Energooszczędny i starannie przemyślany
1-2/2019
9-16 minut
Robert z wykształcenia jest między innymi budowlańcem, więc przed stawianiem domu dla własnej rodziny najpierw rozważył każdy detal technologiczny i funkcjonalny, wytypował materiały pasujące do budżetu, parametry energooszczędne oraz samodzielnie narysował plan parteru i poddasza. W celu obniżenia kosztów inwestycji, nie stronił od robót wykończeniowych.
Wygoda, energooszczędność, niskie koszty budowy i eksploatacji budynku to najbardziej charakterystyczne cechy, którymi można opisać dom Magdy i Roberta. Oboje ciężko zapracowali na stan obecny - nie obawiali się robót na budowie, ani przejściowych uciążliwości. Na czas wznoszenia budynku opracowali plan A (optymistyczny) i plan B (bardziej realny).
Dom dla rodziny 2 + 2
Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o gr. 24 cm i styropianu o gr. 20 cm; dwuspadowy dach pokryty dachówką betonową. Powierzchnia działki: 1013 m2. Powierzchnia użytkowa domu: początkowo 180 m2. Powierzchnia garażu: 32 m2. Roczne koszty utrzymania budynku: 6820 zł.
PROJEKTOWANIE Z NISKIM BUDŻETEM I…
Plan A obejmował szybkie postawienie budynku i całościowe wykończenie go bez przekroczenia założonego pułapu wydatków. Kosztorys kosztorysem, praktyka praktyką. Robert liczył się z tym i z góry opracował plan B. Słusznie przewidywał, że przy dyspon...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze