Bezsmogowe ogrzewanie
Smog to w naszym kraju poważny problem. Mamy wpływ przede wszystkim na tzw. niską emisję, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kotłów w domach jednorodzinnych. Żeby ograniczyć zanieczyszczenie potrzeba jednak nie tylko odpowiednich kotłów, ale również paliw dobrej jakości, właściwego sterowania ogrzewaniem, a nierzadko też docieplenia budynku.
Jakie ogrzewanie wybrać do nowego domu, aby ograniczyć powstawanie smogu? I dlaczego w istniejących budynkach wymiana kotła - żeby przyniosła naprawdę dobre efekty - zwykle powinna być częścią modernizacji instalacji grzewczej lub nawet termomodernizacji budynku. Na takie pytania odpowiemy w poniższym tekście.
WĘGLOWA DOMINACJA
Najpopularniejszy w Polsce sposób ogrzewania domów jednorodzinnych to kocioł na węgiel. Pod tym względem nie ma zasadniczych zmian od kilkudziesięciu lat. I należy dodać, że zwykle jest to najprostszy kocioł zasypowy (bez podajnika), który nie spełnia żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Ocenia się , że stanowią one ok. ¾ wszystkich kotłów na węgiel lub drewno.
Jednak mniemanie, że węglem, peletami lub drewnem nie da się ogrzewać czysto, nie produkując chmur czarnego dymu z komina jest fałszywe. Bezklasowe kotły sprzed lat i nowoczesne to dwa zupełnie różne światy. Zarówno jeżeli chodzi o jakość spalania, jak i wygodę obsługi. Te współczesne emitu...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze