Małe bez formalności
Mała architektura ogrodowa to niewielkie obiekty, zwiększające funkcjonalność otoczenia domu lub je upiększające. Zaliczamy do niej np. posągi, oczka wodne, murowane grille, huśtawki, pergole. Pewne problemy pojawiają się przy klasyfikacji altan. Generalnie, stawiając obiekty małej architektury na terenie prywatnym, nie trzeba załatwiać żadnych formalności.
W myśl prawa, obiekty budowlane dzielą się na budynki, budowle i obiekty małej architektury. Te pierwsze są trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, mają fundamenty i dach. Budowle to obiekty nienależące do dwóch pozostałych kategorii - obiekty liniowe (drogi, linie kolejowe, wodociągi), lotniska, mosty, sieci techniczne, wolnostojące maszty antenowe, budowle ziemne, obronne, zbiorniki, sieci uzbrojenia terenu itd.
Za obiekty małej architektury uznaje się obiekty niewielkie, w szczególności:
kultu religijnego, jak kapliczki, krzyże przydrożne, figury;
posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej;
użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.
Użycie przez ustawodawcę sformułowania „w szczególności” oznacza, że w definicji nie wyliczono wszystkich obiektów małej architektury, jedynie wskazano kilka przykładów. Dlatego do tej grupy można zaliczyć obiekty podobne...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze