Eksperci
Jak dobrać wielkość okna dachowego do pomieszczenia?
Normy budowlane sugerują dobór rozmiaru okien do wielkości pomieszczenia. Ma to wpływ na prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym, a co za tym idzie lepsze samopoczucie i podwyższony komfort życia. Wielkość sugerowanego przeszklenia w pomieszczeniu wyraża się mierząc stosunek wielkości przeszklenia do powierzchni podłogi. W miejscu, w którym przebywają ludzie powinien on wynieść 1:8, a w innych pomieszczeniach 1:12. Oznacza to, że im większe wnętrze tym większa powinna być liczba okien. Obliczając swoją, sugerowaną powierzchnię przeszklenia można posłużyć się prostym wzorem: Xm2/8 = sugerowana powierzchnia przeszklenia w m2.
Jak dobrać wielkość okna dachowego do pomieszczenia?
Na co zwrócić uwagę wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?
Decydując o wyborze okien dachowych na poddasze klienci kierują się różnymi aspektami. Jednym z nich jest na pewno energooszczędność, która dziś nabiera szczególnej uwagi przy wzrastających cenach energii oraz wyższej świadomości społecznej. Dlatego warto zainwestować w zakup okien dachowych z trzema szybami, które oprócz doświetlenia pomieszczeń na poddaszu zapewnią nam komfort obsługi i mniejsze rachunki za ogrzewanie.
Na co zwrócić uwagę wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?
Całkowita przepuszczalność energii słonecznej „g” dla przeszkleń
Z początkiem roku 2021 zmieniły się przepisy zawarte w „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Zaostrzone zostały wymagania odnośnie np. izolacji termicznej przegród (w tym okien), ale warto też przypomnieć o wymaganiach które się nie zmieniły, a nie zawsze są przestrzegane np. o definicji „współczynnika przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien oraz przegród szklanych i przezroczystych g”, która dotyczy ochrony przed nadmiernymi zyskami ciepła od nasłonecznienia (poza stroną północną). Zjawisko szczególnie odczuwalne jest w pomieszczeniach latem przy dużych przeszkleniach.
Całkowita przepuszczalność energii słonecznej „g” dla przeszkleń
ERGOLID EKO - bezpieczny płyn do instalacji solarnych
Cieszące się coraz większym zainteresowaniem zestawy solarne zapewniają nieograniczone możliwości ogrzewania budynków i wody użytkowej. Taka inwestycja wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, korzyści ekonomiczne przynosi dopiero w dłuższej perspektywie czasowej, warto zatem już na starcie zadbać o jej sprawne i długie działanie napełniając specjalistycznym roztworem, który skutecznie i bezpiecznie będzie przenosił ciepło z kolektora słonecznego do wymiennika.
ERGOLID EKO - bezpieczny płyn do instalacji solarnych
Piękna jak gont, mocna jak stal - blachodachówka z posypką skalną GERARD Corona
W czym tkwi sekret blachodachówki GERARD Corona? Stal z obu stron zabezpieczono aluminiowo-cynkową powłoką, na którą dodatkowo nałożono żywicę akrylową. Alucynk nie rdzewieje przy zarysowaniu i nawet w miejscu przecięcia panela, gdzie linia cięcia „zabliźni się” cząsteczkowo. Tak skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne pozwala objąć gwarancją blachodachówki na dachach domów ulokowanych nawet nad morzem. Unikatowe spoiwo tak skutecznie łączy blachę z posypką, że nie obsypuje się ona na żadnym etapie prac dekarskich. Stąd też 50-letnia gwarancja producenta.
Piękna jak gont, mocna jak stal - blachodachówka z posypką skalną GERARD Corona
Warunki Techniczne 2021 to zmiany na dobre
Zmiany zachodzące w nowych Warunkach Technicznych na 2021 rok przyniosą nie tylko poprawę jakości życia, efektywności ekonomicznej, warunków środowiskowych, lecz także poprawę szeroko rozumianej kwestii odpowiedzialności społeczno-środowiskowej. Oszczędności w sferze czysto ekonomicznej płynące ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię są oczywiste. Zastosowanie nowych, energooszczędnych rozwiązań prowadzi do mniejszego zużycia energii i mniejszych rachunków za ogrzewanie domu w każdym kolejnym roku począwszy od 2021.
Warunki Techniczne 2021 to zmiany na dobre
ISOVER: nowości na fasady wentylowane i ściany ETICS
Super-Vent Ultra to nowość w ofercie ISOVER - płyta z wełny mineralnej szklanej pokryta czarnym welonem o podwyższonych właściwościach mechanicznych oraz hydrofobowych. Produkt do izolacji termicznej i akustycznej fasad wentylowanych oraz stropów garaży i piwnic. Chroni przed utratą ciepła (znakomita lambda 0,031 W/mK) oraz dzięki najwyższej wartości współczynnika pochłaniania dźwięku poprawia akustykę wewnątrz pomieszczeń, co ma olbrzymie znaczenie przy spełnieniu rygorystycznych wymagań dźwiękowych systemów ostrzegawczych.
ISOVER: nowości na fasady wentylowane i ściany ETICS
Kluczem do sukcesu jest właściwe ocieplenie budynku
Właściwe ocieplenie budynku to sprawdzony sposób na zoptymalizowanie domowego budżetu i ograniczenie emisji zanieczyszczeń odpowiedzialnych za dokuczający nam, szczególnie w sezonie grzewczym, smog.
Kluczem do sukcesu jest właściwe ocieplenie budynku
Zasada 3 palet w budowie ogrodzeń JONIEC®
Paleta barw ogrodzeń firmy JONIEC® obejmuje odcienie jednolite (np. piaskowy, grafitowy, czarny) oraz MULTI-COLOR® (np. onyx, piryt, vera, getyt). MULTI-COLOR® to efekt uzyskany w toku produkcji charakteryzujący się tym, że każdy bloczek jest inaczej ubarwiony.
Zasada 3 palet w budowie ogrodzeń JONIEC®
Taras na gruncie to najlepsze rozwiązanie
Są opinie, że taras na betonowej podstawie jest rozwiązaniem solidniejszym. Tak nie jest. Okładzina z płytek nie jest całkowicie szczelna, przez fugi może przedostawać się woda. Jeśli pod płytkami są puste przestrzenie (spowodowane niedokładnie rozprowadzonym klejem), gromadzi się tam wilgoć, a zimą zamarza, powodując zarówno odspajanie się kafli, jak i pękanie betonu.
Taras na gruncie to najlepsze rozwiązanie
Fundament domu - jakie rozwiązanie wybrać?
Fundament przenosi na grunt wszelkie obciążenia konstrukcyjne od budowli, zabezpiecza przed wilgocią i jej skutkami, zapewnia komfort cieplny i niższe koszty eksploatacji systemu grzewczego. Wielkość i rodzaj fundamentu zależą od warunków gruntowo-wodnych oraz od konstrukcji i bryły budynku.
Fundament domu - jakie rozwiązanie wybrać?
W tym numerze
Nowości
Eksperci
Kluczowe decyzje przed budową
Wybór technologii i materiałów
Fundamenty
Ściany
Stropy
Alternatywne technologie budowlane
Akustyka w domu
Termoizolacje
Styropian
Wełna mineralna
Wilgoć w domu
Konstrukcja dachu
Pokrycia dachowe i rynny
Okna i parapety
Warstwowy montaż okien
Okna dachowe
Drzwi zewnętrzne
Drzwi wewnętrzne
Bramy garażowe
Osłony okien fasadowych
Osłony okien dachowych