Groźna dla zdrowia
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2021
17-22 minuty
Wilgoć w domu może mieć dwa źródła - zewnętrzne i wewnętrzne. To pierwsze to np. przeciekający dach albo niepoprawnie zaizolowane fundamenty. Źródło wewnętrzne związane jest z przebywającymi w pomieszczeniach ludźmi. Domownicy wytwarzają parę wodną - oddychając, gotując, prasując czy susząc pranie. Jej nadmiar skutkuje trwałym zawilgoceniem budynku, co prowadzi do rozwoju grzybów domowych. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Wilgoć to częsty problem w nieprawidłowo zaizolowanych albo w słabo wentylowanych domach. W takich warunkach powstają grzyby, które mogą powodować nie tylko alergie skórne i oddechowe, ale również inicjować nowotwory, m.in. wątroby i ośrodkowego układu nerwowego. Badania dowodzą, że przebywanie w zawilgoconych lub zagrzybionych domach aż o 40% zwiększa ryzyko zachorowania na astmę.
Powody do niepokoju
Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach to 30-65%, przy temperaturze 20-22°C. Gdy jest wyższa - przekracza 80% i utrzymuje się przez kilka dni - powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i innych grzybów. Te rosną najlepiej w temperaturze 20-30°C, ale nie przeszkadza im specjalnie żadna, występująca w domu. Mają niskie wymagania pokarmowe i spore zdolności przystosowawcze - są w stanie rozwijać się prawie na każdym podłożu: drewnie, tkaninach, tynkach itd.
Zauważymy je, gdy na ścianach pojawią się zielone, brunatne albo czarne wykwity, a w mieszkaniu wyczujemy nieprzy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze