Tynk kwarcowy, czyli czym zastąpić klasyczne tynki o strukturze baranka
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2021
4-5 minut
Systemy ociepleń elewacji budynków, oparte o płyty styropianowe czy też wełnę mineralną, okazały się być prawdziwą rewolucją początku lat 90-tych w polskim budownictwie. Rynkowy sukces tego typu rozwiązań związany był z faktem, iż ówczesne budownictwo nie gwarantowało odpowiedniej termoizolacji, a docieplenie realnie i znacznie obniżało koszty ogrzewania.
Siłą rzeczy rola końcowej warstwy przypadła tradycyjnym tynkom mineralnym, a później już rozpoczął się okres ogromnej popularności tynków akrylowych i silikonowych. Estetyka wspomnianych tynków stała się standardem, jednocześnie nie zapewniając specjalnie spektakularnego efektu dekoracyjnego. Doskonałą alternatywą okazał się być Tynk kwarcowy marki Francesco GUARDI Collezione - polskiego producenta LAKMA SAT.
Aspekt wizualny to jeden z największych mankamentów współczesnych systemów ociepleń ETICS. Technologia pozwala już teraz na zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska i odporności na warunki atmosferyczne, jednak końcowa warstwa dekoracyjna to głównie tynk o strukturze „baranka” dostępny w kilku odmianach spoiwa i tysiącach kolorów. Polski producent chemii budowlanej - LAKMA SAT, chcąc sprostać współczesnym oczekiwaniom estetycznym architektów i projektantów, ale także inwestorów opracował tynk dorównujący parametrami fizykochemicznymi najlepszym tynkom silikonowym, a...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze