Dom rzeczywiście pasywny
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2021
6-9 minut
Wybudować dom tanio, użytkować go oszczędnie - to, co kiedyś było marzeniem nie do spełnienia, dziś można zrealizować inwestując w budowę domu pasywnego. Budownictwo pasywne wciąż postrzegane jest jako kosztowne: owszem, eksploatacja jest tania, ale koszty budowy wydają się wysokie. Jednak innowacyjny projekt „domu rzeczywiście pasywnego”, którego autorem jest Maciej Sempiński z Koźmina Wielkopolskiego, wskazuje, że takie rozwiązanie może być pomysłem niedrogim na każdym etapie.
Pomysł na dom rzeczywiście pasywny
Dom - tak jest nazwany przez twórcę - rzeczywiście pasywny, korzysta z dobrej koncepcji rozwiązań energetycznych i pozwala właścicielom cieszyć się bardzo niewielkimi kosztami eksploatacji, a także czystym środowiskiem.
Zaczęło się od tego, że Maciej Sempiński pierwszy dom wybudował dla siebie. Jak opowiada - jako doświadczony pomiarowiec - zanim przystąpił do budowy, starał się przygotować wszystko tak, by dom był przyjazny do zamieszkiwania. Nie chciał na emeryturze wydawać pieniędzy na ogrzewanie, dbać o paliwo do pieca ani martwić się niewłaściwymi temperaturami. Udało się - powstał najpierw jego dom, a potem kolejne „domy prawdziwie pasywne”. Teraz, po 5 latach użytkowania, twórca domu liczy oszczędności.
Dom rzeczywiście pasywny
Sempiński, zamiast skupiać się na wykorzystaniu taniego ogrzewania i szukaniu niedrogiego paliwa, skupił się na wykorzystaniu w projekcie energii, która nas otacza. Jak sam pisze: „W celu efektywnego wykorzystania ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze