Łapiemy deszcz

Jednym ze sposobów radzenia sobie z suszą jest gromadzenie deszczówki i wykorzystywanie jej m.in. do podlewania ogrodu. Wodę możemy zbierać w przeznaczonych do tego zbiornikach naziemnych, jak również podziemnych.

Pierwsze skojarzenie z wykorzystaniem deszczówki to podlewanie roślin, jednak nadaje się ona również do mycia samochodu, spłukiwania toalet, a nawet do prania. Ponadto woda taka może zasilać przydomowe oczko wodne lub basen. Warto pamiętać, że woda deszczowa jest bardzo miękka, wolna od nadmiaru wapnia czy żelaza. Lepiej służy roślinom, niż ta z wodociągu lub studni, a wykorzystywanie jej do prania czy mycia eliminuje problem osadzania się kamienia (kranówka na ogół jest zbyt twarda).

Gromadzenie deszczówki ma wiele zalet. Jedna z nich związana jest z kwestiami ekonomicznymi - za wodę z wodociągu musimy zapłacić, zaś zgromadzoną w ogrodzie mamy za darmo. Szacuje się, że rozwiązanie tego rodzaju może zmniejszyć zużycie wody wodociągowej lub studziennej w domu jednorodzinnym nawet o

...