Hortensja niejedno ma imię

Uprawa hortensji nie jest trudna nawet dla początkującego ogrodnika. Stwórz dla niej odpowiednie warunki, a unikniesz wielu problemów. Postępuj według naszych wskazówek.

Nie bez powodu hortensje (łac. Hydrangea) to jedne z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Są mało wymagające i łatwe w uprawie, ale przede wszystkim wyjątkowo dekoracyjne. Dwa najpopularniejsze gatunki - hortensja ogrodowa (H. macrophylla) i bukietowa (H. paniculata) są do siebie bardzo podobne, ale łatwo je od siebie odróżnić.

FOT. FLORA DANIA
FOT. FLORA DANIA

W połowie czerwca zaczynają swój fascynujący spektakl kolorów i kształtów. Kwiaty hortensji ogrodowych są kuliste, rzadziej płaskie (tzw. koronkowe), zwykle w zimnych kolorach: bieli, błękicie i różu. Hortensje bukietowe tworzą charakterystyczne stożki, początkowo śnieżnobiałe, ale z upływem czasu pokrywające się pudrowym różem. Długo utrzymują się na pędach, ale nawet, gdy zbrązowieją i uschną wciąż są dekoracyjne. Można je wykorzystać do suchych bukietów lub pozostawić, by zdobiły ogród jesienią i

...