Przegrody zewnętrzne - ciepłe i efektowne
Większość obecnie budowanych domów wznoszona jest w technologii murowanej, znanej od lat, sprawdzonej, ale dość czasochłonnej. Inwestorzy najczęściej wybierają ceramikę poryzowaną lub beton komórkowy. Wybór budulca na ściany i technologii jej stawiania to jednak nie wszystko, ważna jest też właściwa termoizolacja i efektowne wykończenie elewacji.
Wybór technologii stawiania ścian zewnętrznych jest bardzo duży - od tradycyjnych murowanych po przeróżne prefabrykowane. Większość inwestorów decyduje się jednak na mur z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego lub silikatów. Ale są jeszcze konstrukcje szkieletowe, z bali i np. kształtek styropianowych (szczegółowo piszemy o nich w artykule "Inaczej nie znaczy gorzej"). Wszystkie technologie spełniają obowiązujące wymagania dotyczące ciepłochronności ścian, różnią się tempem realizacji, sposobem wykończenia elewacji oraz kosztami.
W artykule tym skupimy się na technologiach murowanych, jako najczęściej wybieranych przez inwestorów. W ich przypadku proces budowy trwa zwykle minimum rok. Można wprawdzie nieco to przyspieszyć, jednak zalecane przerwy - pozwalające na osuszenie konstrukcji ścian z wilgoci technologicznej oraz wyschnięcie spoin, tynków i posadzek - przeważnie oznaczają przynajmniej roczny cykl robót. Nie należy go skracać, bo niewysuszone przegrody mogą być przyczyną p...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze