Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Budujemy Dom nr 200. JUBILEUSZ, czyli coś się kończy, coś zaczyna…
Szanowni Czytelnicy! Wybaczcie, ale dzisiaj zaproponuję Wam lekturę tekstu, który jest efektem mojej skłonności do wspomnień, a nawet pewnej nostalgii. Oczywiście, pretekstem do tego jest „okrągła” liczba na liczniku.
Wygoda czy moda?
Tradycyjne dachy strome, od wieków związane z polskim krajobrazem, są stopniowo wypierane przez płaskie. Jednych to cieszy, innych niepokoi. Goście naszego forum wymieniają na ten temat ciekawe spostrzeżenia.
Ekonomiczny w budowie „Dom w Zielistkach 12 (G)” ARCHON+
Pracownia ARCHON+ prezentuje najnowszą wersję projektu z popularnej rodziny „Domów w zielistkach”. Tym razem jest to dom z jednostanowiskowym garażem, nad którym znajduje się obszerny taras, będący dodatkową strefą relaksu na świeżym powietrzu. Prosta forma domu oraz dwuspadowy dach zapewniają sprawną i ekonomiczną realizację.
Mata uszczelniająco-kompensująca BOTAMENT® AE - innowacyjna hydroizolacja tarasów, balkonów, łazienek i pryszniców
Odpowiednia hydroizolacja podpłytowa pozwala skutecznie i sprawnie zabezpieczyć powierzchnie wewnętrzne oraz zewnętrzne przed działaniem wody. Mata uszczelniająco-kompensująca BOTAMENT® AE to innowacyjne rozwiązanie, które pomoże szybko i efektywnie wykonać hydroizolację pod okładziny z płytek ceramicznych oraz kamienia naturalnego na tarasie, balkonie, a także w łazience i prysznicu.

Jubileusz Budujemy Dom

Bożena Ryszka, Dyrektor Marketingu i PR Aluprof SA
Standard to za mało - nowoczesne budownictwo musi nadążać za potrzebami inwestorów.
Anna Śpiewak, Prezes Zarządu Austrotherm
W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy duże zmiany w kwestii doboru materiałów termoizolacyjnych przez naszych klientów. Nasz dzisiejszy odbiorca, to klient z dużym zasobem wiedzy, świadomy podejmowanych decyzji, a przede wszystkim skupiony na korzyściach, które wynikają z prawidłowo dobranego systemu docieplenia.
Bartosz Michalczyk, Product Manager PVC Eko-Okna S.A.
Potrzeby inwestorów zmieniają się wraz z upływem czasu. Stale rosnące oczekiwania są uzasadnione. Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a wraz z nią wymagania klientów stają się bardziej rygorystyczne. Postępujący trend stawia przed producentami nowe wyzwania, jednakże w efekcie powoduje stale rosnącą jakość produkowanych wyrobów.
Mieczysław Joniec, Właściciel firmy JONIEC®
Firma JONIEC® od 27 lat obserwuje polski rynek budowlany. Na przestrzeni tych lat można było zaobserwować nie tylko zwiększenie zamożności klientów indywidualnych, mające bezpośredni wpływ na decyzje zakupowe dotyczące jakości materiałów budowlanych, ale także zmianę gustów i upodobań. Firma JONIEC® systematycznie poszerza asortyment wyrobów i wprowadza autorskie pomysły w zakresie ogrodzeń i elementów małej architektury ogrodowej.
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!

Projekty domów

HomeKONCEPT 72
Projekt HomeKONCEPT 72 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w aurorach 7
Projekt Dom w aurorach 7 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w cieszyniankach
Projekt Dom w cieszyniankach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Arizona
Projekt Arizona pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Tylko na czas wychowywania dzieci
Eliza i Arek zbudowali dom na teraz, nie na całe życie. Dopasowali go do aktualnych potrzeb rodziny z małymi dziećmi. Sądzą, że za około 15 lat, pomyślą o nowej siedzibie - być może jeszcze nowocześniejszej, albo całkiem odwrotnie - o wiejskiej w Bieszczadach.
Man icon Lilianna Jampolska
Urządzony z pomocą architektów
Mimo że Marta i Piotr byli właścicielami działki budowlanej, woleli uniknąć budowy. W tej samej miejscowości kupili dom w stanie deweloperskim, w którym tylko pomieszczenia wymagały wykończenia.
Man icon Lilianna Jampolska
Tarasy z zadaszeniem lub markizą
Elementem każdego tarasu powinno być zadaszenie. Odpowiednia osłona od deszczu i słońca jest bowiem tak samo ważna, jak solidne wykonanie tarasowej posadzki. O swoich rozwiązaniach opowiedziało kilkoro Czytelników.
Man icon Lilianna Jampolska
Danka i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, taras użytkują od 2008 r.
Taras: wykonany metodą na mokro, na płycie betonowej; 7 x 7 m, pow. 49 m2. Nawierzchnia - z mrozoodpornych płytek gresowych. Zadaszenie - stałe i pełne, nad połową płyty. Położenie - pod stropem budynku w narożnej wnęce, przy salonie i sypialni, od południa i zachodu.
Man icon Lilianna Jampolska
Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od 2009 r.
Taras: z drewna, podniesiony na wys. 52 cm; legary z drewna modrzewiowego ułożone na stopach z lekkiej żywicznej masy montażowej. Nawierzchnia - nieryflowane deski z modrzewia o gr. 27 mm i szer. 150 mm, zabezpieczone barwionym olejem. Zadaszenie - stałe, przezroczyste; konstrukcja i balustrada z kantówki dębowej o gr. 16 cm (balustrada o wys. 1 m); dach pokryty płytami z poliwęglanu o gr. 20 mm. Położenie - przy bocznej i tylnej ścianie domu, przy salonie, skierowany na zachód.
Man icon Lilianna Jampolska
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od 2017 r.
Taras: wymiary 5,30 x 4 m. Nawierzchnia - ryflowane deski tarasowe z modrzewia krajowego. Zadaszenie - pergola z roletą tkaninową i folią, ściany osłonięte zdejmowanymi ramami z folią wysokoprzezroczystą. Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy kuchni i jadalni, ekspozycja południowo-wschodnia.
Man icon Lilianna Jampolska
Nawierzchnie z kostki brukowej
Współczesny bruk z betonu, kamienia, klinkieru, drewna, tworzyw sztucznych jest ładny, łatwy do ułożenia, naprawy i rozbudowy oraz trwały. O układaniu i eksploatacji swoich utwardzonych nawierzchni opowiedzieli nasi Czytelnicy.
Man icon Lilianna Jampolska
Powstrzymać złodzieja
Trzech na czterech budujących dom stosuje jakieś zabezpieczenia antywłamaniowe. Najskuteczniejsza jest kombinacja barier różnego rodzaju: mechanicznych (np. antywłamaniowych drzwi) i elektronicznych (alarmu), połączona ze wsparciem życzliwego sąsiada. W ubiegłym roku na policję zgłoszono przeszło 20 tys. przypadków kradzieży z włamaniem do domu lub mieszkania.
Man icon Janusz Werner
Nowoczesna ochrona – kompleksowo i inteligentnie
Zadbaj o bezpieczeństwo domu jak najefektywniej, stosując rozwiązania dopasowane do ochrony budynku i terenu wokół niego. Chcąc kompleksowo zatroszczyć się o każdy z tych obszarów, zastosuj odpowiednie, dostosowane do miejsca montażu urządzenia, które natychmiast wykryją obecność intruza i zminimalizują szkody, jakie mógłby on wyrządzić.
Man icon Artykuł promocyjny
Nie wpuścić smogu
Zjawiska smogu nie da się wyeliminować z dnia na dzień. Żeby go pokonać, trzeba w całym kraju zmodernizować miliony instalacji grzewczych, ocieplić podobną liczbę budynków, a to zadanie na lata. Na szczęście, jakość powietrza we wnętrzach można poprawić zdecydowanie szybciej.
Man icon Janusz Werner
Program Czyste Powietrze i Szwedzka Dotacja idą w parze
Klimat przechodzi zmiany, a zasoby naturalne niedługo się skończą. Czas podjąć zdecydowane kroki! Rezygnacja z paliw kopalnych na rzecz odnawialnej energii jest kluczowa dla nas i dla środowiska. Misją marki NIBE - szwedzkiego producenta i lidera sprzedaży pomp ciepła w Europie i Ameryce Północnej, jest zapewnienie życia w przyszłości w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju w oparciu o alternatywne źródła energii.
Man icon Artykuł promocyjny
Nawietrzaki i kratki wentylacyjne VENT FS
Każdy z nas chce mieszkać w możliwie najlepszych warunkach, w najładniejszych mieszkaniach, w najprzyjemniejszym otoczeniu. Wybierając mieszkanie najczęściej zwracamy uwagę na niskie koszty eksploatacji, czy budynek jest dobrze ocieplony i czy ma ciepłe, szczelne okna. W takich budynkach klatki schodowe oddzielone są specjalnymi szczelnie domykającymi się drzwiami, których zadaniem jest ochrona przeciwpożarowa i „nie wpuszczanie” zimna do wnętrza. Wydaje się, że to idealne rozwiązanie, ale czy na pewno? Czy we wnętrzu takiego mieszkania panuje komfortowy klimat?
Man icon Artykuł promocyjny
Im mniej ciepła, tym lepiej
Jakie ogrzewanie wybrać w domu, który potrzebuje niewiele ciepła? Jakie cechy powinno mieć, żeby zapewnić pełen komfort? I czy potrzebujemy tu skomplikowanych, drogich rozwiązań?
Man icon Jarosław Antkiewicz
3THERMO – grzejnik dla alergika
Alergie kojarzą nam się głównie z uczuleniem na kwitnącą roślinność, kosmetyki, środki chemiczne i oczywiście jedzenie. Alergenem może być także wszechobecny formaldehyd i kurz gromadzący się w kaloryferach, a także szczególnie niebezpieczne i niewidoczne gołym okiem pleśnie oraz grzyby na ścianie. Na co należy więc zwrócić uwagę, by ściany wolne były od pleśni i mikroorganizmów, a wnętrze przyjazne alergikowi?
Man icon Artykuł promocyjny
Bezpieczna i ekologiczna - izolacja Tubolit DG Plus firmy Armacell
Nowoczesna izolacja instalacji sanitarnych, grzewczych czy c.w.u. powinna nie tylko gwarantować ograniczenie strat energii podczas przesyłu, ale też zapewniać bezpieczeństwo, np. w trakcie pożaru. Rozwiązaniem, które umożliwia spełnienie tych wymogów jest Tubolit DG Plus firmy Armacell - elastyczna izolacja polietylenowa o zamkniętej strukturze komórkowej.
Man icon Artykuł promocyjny
Właściwe decyzje
Lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania w nowo budowanych domach określa zawsze projekt architektoniczny i instalacyjny budynku. Jednak niekiedy musimy zadecydować się na zmianę konstrukcji kominowej - np. ze względu na konieczność dostosowania do konkretnego rodzaju kotła do ogrzewania domu czy w związku z dobudową kominka. Również przy remoncie domu należy wybrać odpowiedni komin albo sposób jego modernizacji. Właściwe decyzje zapewnią niezawodną i bezpieczną eksploatację ogrzewania.
Man icon Cezary Jankowski
Przegrody zewnętrzne - ciepłe i efektowne
Większość obecnie budowanych domów wznoszona jest w technologii murowanej, znanej od lat, sprawdzonej, ale dość czasochłonnej. Inwestorzy najczęściej wybierają ceramikę poryzowaną lub beton komórkowy. Wybór budulca na ściany i technologii jej stawiania to jednak nie wszystko, ważna jest też właściwa termoizolacja i efektowne wykończenie elewacji.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ocieplenie przede wszystkim
Firma Baumit już od ponad 25 lat zajmuje się tematem „Zdrowego mieszkania" i zagadnieniem skutecznej termoizolacji. Owocem tych działań są innowacyjne produkty. Ale Baumit nie byłby sobą, gdyby zadowolił się dotychczasowymi efektami. I tak w 2015 roku zainicjowano największy w Europie porównawczy projekt badawczy dotyczący materiałów budowlanych. Wyniki prac są ekscytujące.
Man icon Artykuł promocyjny
Thermotek: Jakość w dobrej cenie
Thermotek to regionalna marka PPG, obecna na rynkach węgierskim, rumuńskim oraz słowackim od kilkunastu lat. W Polsce marka Thermotek specjalizuje się w produkcji komponentów systemów ociepleń oraz farb fasadowych.
Man icon Artykuł promocyjny
Od projektu do montażu
Kupno okien nie powinno sprawiać kłopotu. W każdym projekcie nowego domu wpisane są bowiem wymiary i rodzaj przeszkleń zaplanowanych przez architekta. Są to jednak tylko informacje orientacyjne. Aby wybrać najwygodniejszy sposób otwierania oraz wyposażenie dodatkowe, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego sprzedawcy.
Man icon Joanna Dąbrowska
Okna dachowe
Oferta producentów okien dachowych rozrosła się o modele lepiej zaizolowane termicznie i wykonane przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych. Ale nawet standardowe i powszechnie znane wyroby mogą stać się ciekawym elementem wyposażenia poddasza. Czy nasi Rozmówcy są z nich zadowoleni?
Man icon Lilianna Jampolska
Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2015 r.
Dom: dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 42°, pokryty dachówką ceramiczną.
Man icon Lilianna Jampolska
Beata - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2012 r.
Dom: dach o nachyleniu 35°, pokryty dachówką cementową.
Man icon Lilianna Jampolska
Dach na lata
Właściwie dobrane i fachowo ułożone pokrycie dachowe może posłużyć przez kilka dekad, a nawet dłużej. Warto więc odpowiednio przygotować się do takiej inwestycji. Wybierając materiał dachowy należy zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry użytkowe i walory estetyczne. Bardzo istotne jest też to, by pasował do konstrukcji dachu.
Man icon Norbert Skupiński
Innowacyjne powłoki stosowane w produkcji stalowych pokryć dachowych
Większość inwestorów poszukujących materiałów budowlanych na swoje inwestycje staje przed poważnym dylematem: czy wybrać produkt tani i nie gwarantujący dobrej jakości lub wybrać produkt droższy, ale dający komfort bezpieczeństwa na wiele lat. Oczywiście ostateczny wybór jest uzależniony od wielu czynników, a jednym z determinujących jest cena. Z pozycji producenta nie ma możliwości dostarczenia produktu o wysokiej jakości w bardzo niskiej cenie, tak naprawdę to trzeba rozpatrywać jako dwa różne produkty.
Man icon Artykuł promocyjny
Zewnętrzna bariera
Dla wielu inwestorów wybór drzwi zewnętrznych do nowo budowanego domu to czysta przyjemność. Z reguły na tym etapie w budynku wylane są już posadzki, a ściany otynkowane - termin zamieszkania w wymarzonych czterech ścianach zbliża się wielkimi krokami. Zakup drzwi do istniejącego budynku to również dobrze kojarząca się inwestycja, bo dzięki niej poprawi się bezpieczeństwo i komfort mieszkania.
Man icon Norbert Skupiński
Kotły na piątkę
Ostatnie dwa lata oznaczały prawdziwą rewolucję na rynku kotłów na paliwa stałe. Wcześniej nie było obowiązku badania kotłów ani spełnienia jakichkolwiek norm czystości spalania. Potem, na mocy ministerialnego rozporządzenia, wprowadzono wymóg, że wszystkie sprzedawane kotły muszą mieć najlepszą 5 klasę emisji. To, co najłatwiej było zauważyć, to bardzo duży wzrost cen. Ale to urządzenia wyraźnie różniące się od starych kotłów także jeśli chodzi o wymagania względem komina i paliwa.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Kotły zgazujące biomasę ATMOS
Pięć warunków czystego i ekonomicznego ogrzewania paliwem stałym.
Man icon Artykuł promocyjny
Ciepłej wody dużo i tanio
W każdym domu potrzebujemy ciepłej wody użytkowej, czyli c.w.u. Ponadto trudno znacząco zmniejszyć jej zużycie. Możemy jednak ograniczyć ilość zużywanej do tego energii i koszty. Szczególnego znaczenia nabiera to dla właścicieli przydomowych basenów. Na szczęście, da się podgrzewać wodę nawet kilka razy taniej, niż konwencjonalnymi metodami.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Pompy ciepła Edel i HRC
Rozwój powietrznych pomp ciepła jest tak znaczący, że obecnie urządzenia te są najchętniej wybieranym źródłem ciepła. W tym sezonie obserwujemy szybko rosnącą popularność podgrzewaczy wody zintegrowanych z pompą ciepła, popularnie nazywanymi pompami ciepła do c.w.u. To doskonałe urządzenia zapewniające zupełnie niezależnie ciepłą wodę użytkową przez cały rok, a dzięki wysokiemu współczynnikowi sprawności, rachunki z wodę mogą być naprawdę niskie.
Man icon Artykuł promocyjny
Spectra Smart – idea wprowadzona w życie
Postawiliśmy sobie cel: stwórzmy produkt, który zapewni użytkownikom komfort ciepłej wody użytkowej będąc przy tym maksymalnie wygodny w obsłudze. Powinien również zadbać o potrzeby całej rodziny i chronić środowisko naturalne. Wszystkie te cechy zamknęliśmy w jednej, eleganckiej konstrukcji SQUARE Jacket Design®. Tak właśnie powstał projekt unikalnej pompy ciepła Spectra Smart.
Man icon Artykuł promocyjny
Precyzyjny dobór
Osprzęt elektroinstalacyjny to niewielkie, niepozorne urządzenia, których jest w domach coraz więcej. Podczas dokonywania wyboru, warto zatem dobrze przemyśleć ich stylistykę i funkcjonalność.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ciche i dokładne odkurzanie
System centralnego odkurzania to niezwykle wygodne rozwiązanie, znajdujące zastosowanie w coraz większej liczbie budynków mieszkalnych. Warto pomyśleć o nim już na etapie projektowania domu, a najpóźniej kiedy znajduje się on w stanie surowym. Chodzi o to, aby uniknąć uciążliwego kucia ścian, w których ukryte jest orurowanie.
Man icon Tomasz Wojciuk
Zestaw podstawowy
Posiadacz domu, nawet jeśli nie lubi majsterkować, powinien pomyśleć o zakupie podstawowych elektronarzędzi - wiertarki, wkrętarki. Wcześniej czy później trzeba będzie coś dokręcić, czy wywiercić w ścianie otwór na kołek. Prace w ogrodzie, przede wszystkim koszenie trawnika, wykonuje się dużo częściej, w dodatku regularnie. Bez kosiarki się nie obejdzie, przydać mogą się też podkaszarka i myjka ciśnieniowa.
Man icon Janusz Werner
Wygodne i bezpieczne
Brama wjazdowa jest niezbędna na każdej posesji. Do niedawna standardem były modele dwuskrzydłowe. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na wygodniejsze warianty przesuwne. Ręczne otwieranie w obu przypadkach nie jest komfortowe, szczególnie w deszczową i wietrzną pogodę, a także zimą. Na szczęście zaradzić temu można wyposażając bramę w napęd.
Man icon Joanna Dąbrowska
Drewno pod ochroną
Zarówno w domu, jak i w jego najbliższym otoczeniu znajduje się wiele elementów wykonanych z drewna. Aby w dobrej kondycji służyły nam latami, należy o nie odpowiednio zadbać. Idealną ochronę zapewnią impregnaty, mające różne właściwości i zastosowanie.
Man icon Tomasz Wojciuk
Inaczej nie znaczy gorzej
Dom z kształtek styropianowych, z bali, prefabrykowany, a może tzw. kanadyjczyk? Alternatywne technologie budowlane nie są tak rozpowszechnione jak murowane, co nie znaczy, że pozbawione są zalet.
Man icon Norbert Skupiński
Wyposażenie mebli kuchennych
Dla wielu rodzin kuchnia jest sercem domu. Jeśli zostanie zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii i nowocześnie wyposażona, tym łatwiej na co dzień się z niej korzysta. Komfortowe użytkowanie zapewniają nie tylko pochowane w zabudowie meblowej szuflady i stelaże cargo, lecz też - okucia, mechanizmy jezdne i systemy otwierania oraz przeróżne akcesoria.
Man icon Lilianna Jampolska
Starą na nową
Wymiana starej bramy garażowej zapewni nie tylko wygodniejszą obsługę, ale również poprawi szczelność, ciepłochronność i estetykę wjazdu do garażu. Niekiedy przedsięwzięcie to może się wiązać z koniecznością przystosowania wjazdu dla innego, większego samochodu, co może wymagać przeróbki ościeża, którą powinien opracować uprawniony projektant.
Man icon Cezary Jankowski
Inaczej nie znaczy gorzej
Dom z kształtek styropianowych, z bali, prefabrykowany, a może tzw. kanadyjczyk? Alternatywne technologie budowlane nie są tak rozpowszechnione jak murowane, co nie znaczy, że pozbawione są zalet.
Man icon Norbert Skupiński
Opady pod kontrolą
Budując dom, prędzej czy później staniemy przed koniecznością wyboru rynien. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, wśród których najpopularniejsze są tworzywo sztuczne i blacha stalowa powlekana. Wskazujemy ich wady i zalety, co pozwoli dokonać optymalnego wyboru.
Man icon Tomasz Wojciuk
Wanna czy kabina prysznicowa?
W typowej łazience planuje się kilka wydzielonych stref higienicznych, czyli strefę toalety osobistej, sedesu i kąpielową. Ostatnią z nich wyposaża w prysznic i/lub wannę, lecz ile urządzeń się w niej ostatecznie znajdzie, zależy od wielkości pomieszczenia oraz preferencji i potrzeb domowników.
Man icon Lilianna Jampolska
Najpopularniejsza izolacja
Niemal każdy nowy dom jednorodzinny jest w jakimś stopniu izolowany styropianem. Może być zastosowany na elewacji, w podłodze, dachu. Od lat dominuje na rynku, bo łączy dobre parametry techniczne z łatwością układania i umiarkowaną ceną. Ważne jednak, żeby świadomie zastosować jego odpowiednią odmianę w konkretnym miejscu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Styropian LAMBDA WHITE® zapewnia uśmiech i święty spokój
Styropian LAMBDA WHITE® jest zabezpieczony przed zjawiskiem przegrzewania. Dzięki temu nie odpada od fasady. To zaleta, której nie ma żaden zwykły szary styropian.
Man icon Artykuł promocyjny
Ciepła otulina
Wełna mineralna świetnie izoluje od zimna, gorąca i hałasu. Może chronić także przed ogniem, bo wytrzymuje temperaturę nawet ponad 1000°C. Pod względem praktycznym bardzo ważne są jej elastyczność i paroprzepuszczalność.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Staw z japońskimi akcentami
To nie jest sztuczne oczko wodne, lecz staw z naturalnym dnem i wysokim kamiennym nabrzeżem, który właściciele przepięknie ozdobili roślinnością. Rośliny kwitną tu kolejno przez cały sezon wegetacyjny, ale wiosną są wyjątkowo spektakularne. Wtedy najlepiej widać inspirację ogrodami Japonii.
Man icon Lilianna Jampolska
Zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym
W budowanym domu z podpiwniczeniem chciałbym w piwnicy umieścić saunę z zapleczem sanitarnym, zatem konieczne będzie doprowadzenie tam instalacji wodno-kanalizacyjnej. Znajomi ostrzegają mnie, że podłączenie odpływów do kanalizacji w piwnicy grozi zalaniem pomieszczeń w przypadku cofnięcia się ścieków - u mnie na razie będzie szambo do czasu pobudowania sieci kanalizacji gminnej. Czy takie zalanie może rzeczywiście wystąpić i jak go uniknąć?
Jak skutecznie ochronić piwnice przed zalaniem?
Podczas intensywnych, ulew oraz gwałtownych roztopów śnieżnych należy liczyć się ze spiętrzeniem w kanale oraz z przepływem zwrotnym w kanałach przyłączonych. Napierająca woda zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic, powodując ich zalanie. Problem ten dotyczy inwestorów, właścicieli domów i firm remontowych, ponieważ to właśnie na nich spoczywa obowiązek zabezpieczenia budynku przed przepływem zwrotnym. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest montaż odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego.
Man icon Artykuł promocyjny
Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym czy szambo
Planuję rozpoczęcie budowy domku jednorodzinnego i nurtuje mnie, w jaki sposób najlepiej pozbyć się ścieków? Zorientowałem się, że w rejonie przewidywanej budowy nie ma sieci kanalizacyjnej, pozostaje więc wybór między szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Które z tych rozwiązań jest tańsze i mniej kłopotliwe w eksploatacji?
Hortensja niejedno ma imię
Uprawa hortensji nie jest trudna nawet dla początkującego ogrodnika. Stwórz dla niej odpowiednie warunki, a unikniesz wielu problemów. Postępuj według naszych wskazówek.