Właściwe decyzje
5/2019
23-28 minut
Lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania w nowo budowanych domach określa zawsze projekt architektoniczny i instalacyjny budynku. Jednak niekiedy musimy zadecydować się na zmianę konstrukcji kominowej - np. ze względu na konieczność dostosowania do konkretnego rodzaju kotła do ogrzewania domu czy w związku z dobudową kominka. Również przy remoncie domu należy wybrać odpowiedni komin albo sposób jego modernizacji. Właściwe decyzje zapewnią niezawodną i bezpieczną eksploatację ogrzewania.
Komin pełni w każdym domu bardzo ważną rolę - odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Bywa, że jest zintegrowany np. z kanałami wentylacyjnymi, odpowietrzeniem kanalizacji czy wyprowadzonym na dach szybem instalacyjnym. Jego wyborowi warto poświęcić nieco czasu, aby podczas eksploatacji uniknąć kłopotliwych remontów.
Schemat rozmieszczenia w kominie kanałów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych.
CO WPŁYWA NA WYBÓR KOMINA?
Przy wyborze komina powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników istotnych dla prawidłowej i bezawaryjnej eksploatacji oraz wydatków poniesionych na jego budowę. Oto one:
lokalizacja - w domach jednorodzinnych z reguły wykonuje się kominy wewnętrzne. Na zewnątrz wznosi się je sporadycznie - ze względów dekoracyjnych lub przy remontach. Usytuowanie komina wewnątrz umożliwia grupowanie kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Wiąże się to z opracowaniem sposobu przejścia ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze